Додати переказ!


Стисло - це проект, де ми переказуємо твори один для одного. Приєднуйтесь! Напишіть скорочений переказ твору і допоможіть іншим пригадати сюжет творів української літератури або просто зекономити час.


Як написати скорочений переказ?


«Правил» написання скороченого переказу не існує: основний орієнтир – щоб переказ був стислим і передавав основний зміст твору. Але ми маємо кілька підказок, які можуть бути для Вас корисними:

Лаконічність. Уникайте надмірної деталізації і зосередьтесь на головному, що відбулось у творі. Спробуйте сформулювати зміст в одному реченні і відштовхуйтеся від цього.

Об’єктивність. Зосередьтесь на фактах, на тому, що конкретно відбулося у творі і намагайтеся уникати оціночних суджень щодо вчинків героїв. Не варто також включати погляди літературних критиків: намагаєтеся просто переказати твір, а не оцінити його. З іншого боку, прочитати кілька критичних статей про твір є корисним – це може допомогти краще зрозуміти авторський задум, визначити основну тему та ідею твору.

Основні персонажі. Дуже корисно вказати на початку список основних персонажів твору та їх короткі характеристики. Якщо героїв у творі багато, не обов’язково вказувати усіх – лише тих, що відіграють основну роль.

Авторський стиль. У переказі варто по можливості передати авторський стиль оповіді. У цьому можуть допомогти використання специфічної для твору лексики та цитати: оберіть одну-дві ключові цитати з твору - це може допомогти краще передати стиль і настрій твору. Проте уникайте занадто довгої прямої мови та діалогів.

Мотивація героїв. Розповідайте не лише про вчинки героїв, але спробуйте пояснити чому вони так зробили. Одночасно намагайтеся уникати власних інтерпретацій – подавайте лише ту версію, яка наявна у творі.

Пам’ятайте, що більшість з тих, хто читатиме Ваш стислий переказ, не читали сам твір. Тому намагайтесь якомога більш повно передати зміст твору, водночас скоротивши несуттєві деталі.